Fethiye'de Gezilecek Doğal Güzellikler - Fabaylife

Fethiye’de Gezilecek Doğal Güzellikler

BLOG

Fethiye, Muğla iline bağlı bir ilçedir. Konum olarak Türkiye’nin güneybatısında yer alan bir ilçe olduğu için doğal güzelliklere sahiptir. Fethiye’de gezilecek doğal güzellikler arasında; Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, ünlü plajlar ve Saklıkent Milli Parkı vardır. Ayrıca doğasıyla ziyaretçileri büyüleyen Fethiye, kamp yapmak ve karavanla konaklamak için de uygun bir yerleşim yeridir. Yeşil alanları ve deniziyle birçok ziyaretçinin bahar ve yaz aylarında ilgisini çeker.

Fethiye’de gezilecek doğal güzellikleri aşağıdaki başlıklarla takip edebilirsiniz:

  • Saklıkent Milli Parkı
  • Ölüdeniz
  • Kelebekler Vadisi
  • Göcek Adaları
  • Küçük Samanlı Beach
  • Gemile Koyu

Saklıkent Milli Parkı

Saklıkent Milli Parkı, içerisinde doğal güzellikleri ve Türkiye’nin en uzun kanyonu olan Saklıkent Kanyonu’nu barındırır. Bu kanyon 18 km uzunluğu ve buz gibi suyu ile yaz aylarında turistlerin vazgeçilmezidir. 300 metre kadar yükseliğe sahip olan kanyon, yüksek duvarların arasından akan su ile eşsiz bir manzara sunar. Saklıkent Milli Parkı; yürüyüş, tırmanma, zipline ve rafting gibi birçok etkinliklerin yapılmasına olanak sağlar.

Ölüdeniz

Fethiye’de gezilecek doğal güzellikler arasında ilk akla gelen Ölüdeniz, eşi benzeri olmayan turkuaz rengi ile berrak bir görünüme sahiptir. Ayrıca uluslararası doğal bir koruma alanı olan Ölüdeniz, içerisinde birçok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapar. Ölüdeniz’de tüm bu güzellikler arasında yamaç paraşütü yapmak en çok tercih edilen etkinliklerden biridir.

Kelebekler Vadisi

Fethiye’de Ölüdeniz’e yakın bir konumda yer alan Kelebekler Vadisi, özellikle bahar aylarında birçok kelebeğe ev sahipliği yapan doğal bir parktır. Kelebekler Vadisi, sahip olduğu muhteşem manzara ve berrak suyuyla yalnızca kelebeklere değil yaban hayatına da içerisinde yer verir. Vadi içinde birçok yürüyüş patikası, küçük şelaleler ve göletler vardır. Ziyaretçiler için bu doğal parkı gezmek eşsiz bir deneyimdir.

Göcek Adaları

Göcek Adaları, Fethiye’ye 50 km uzaklıkta yer alan adalar bölgesidir. Doğal ve tarihi güzellikleriyle ziyaretçilerin ilgisini çeken Göcek Adaları, toplamda 12 adadan oluşur. Bu adalar içinde deniz, yürüyüş parkı, koylar, plajlar tarihi kalıntılar, kamp alanları ve doğal güzellikler; turistler tarafından ilgi çekici noktalardır. Ayrıca yüzme ve dalış gibi spor alanlarına da açık bir noktadır.

Küçük Samanlı Beach

Küçük Samanlı Beach, Ölüdeniz’de yer alan bir plajdır. Yemyeşil doğası ve turkuaz rengi denizi ile dikkat çeken bu plajın kumu ince ve beyazdır. Denizin sığ olması ve berrak olması küçük çocuklar için güvenli bir alan sağlar. Plajın yer aldığı bölgede yüzmenin yanı sıra doğa yürüyüşleri yapmak da mümkündür.

Gemile Koyu

Fethiye’de gezilecek doğal güzellikler arasında yer alan Gemile Koyu, Ölüdeniz’in yaklaşık 14 km uzağında bulunan doğal bir koydur. Koy, turkuaz rengi sularıyla ve etrafındaki çam ağaçlarıyla ünlüdür. Küçük bir koy olmasıyla ziyaretçilerine sakin ve huzurlu bir his verir. Bizans döneminden kalma olan bu koy içinde Bizans Manastırı ve Antik Mezarlar da yer alır. 

Fethiye’de gezilecek doğal güzellikler spesifik olmaya gerek duymadan birçok noktada görülebilir. Güneş batarken ya da doğarken bir noktaya oturup izlemeye başlarsanız orası doğal güzelliklerin arasına girer. Bu yönüyle Fethiye büyüleyici bir yerdir.

DİĞER BLOGLAR

Arama

Bilgi Alın