Fethiye’nin Yeme ve İçme Kültürü

BLOG

Ege ve Akdeniz mutfağının kesişiminde yer alan Fethiye, yeme ve içme kültürü açısından içerisinde birçok deniz ürünü, zeytinyağlılar ve ot yemekleri barındırır. Bölgede taze taze yetişen sebzeler ve meyveler, yemeklere dahil edilerek eşsiz bir tat sunar. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan meyve suları ise dalından koparılan meyveler aracılığıyla ziyaretçilere ulaştırılır. Fethiye’nin yeme ve içme kültürü açısından en ünlü yemekleri; deniz börülcesi salatası, kalamar tava, enginar dolması, mantı, yaprak sarması ve enginar dolmasıdır. Ayrıca tatlı olarak irmik helvası, kabak tatlısı ve kadayıf dolması öne çıkar. Fethiye içme kültürü açısından; taze sıkılmış meyve suları, şarap çeşitleri ve rakı ile de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeker.

Fethiye’nin yeme ve içme kültürü için daha detaylı bilgilere aşağıdaki başlıklarla ulaşabilirsiniz:

  • Fethiye’nin yöresel yemekleri
  • Fethiye’nin yöresel içecekleri
  • Fethiye’nin yöresel tatlı çeşitleri

Fethiye’nin Yöresel Yemekleri

Fethiye’yi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, yeme ve içme kültürü hakkında deneyim kazanmak ister. Özellikle taze ve doğal yapısıyla öne çıkan Fethiye’nin yöresel yemekleri çok lezzetlidir. Bu yemek arasında şunlar vardır:

Deniz börülcesi salatası

Zeytinyağlı deniz börülcesi salatası, bölgeden toplanmış deniz börülcesi ile yapılır. Sosu için sızma zeytinyağı, sirke, sarımsak ve limon suyu kullanılır. Deniz börülcelerinin haşlanmasıyla yapılan bu yemek, üzerindeki sosu ile eşsiz bir lezzet sunar.

Kalamar tava

Kalamar, nadir bulunan deniz ürünleri arasındadır. Fethiye’de toplanan kalamarlar; limon suyu, maden suyu, karbonat ve un ile sıvı yağda kızartılarak pişirilir. Birçok ziyaretçinin deneyimlediği yemekler arasında kalamar yer alır.

Enginar dolması

Fethiye’nin doğal ürünlerinden biri olan enginar, Fethiye’nin yeme ve içme kültürü için önemli bir yemektir. Enginar dolması ise özellikle taze olması ve doğal sosların kullanılmasının etkisiyle Fethiye’yi ziyaret eden kişiler tarafından tercih edilir.

Fethiye’nin Yöresel İçecekleri

Ege’de yer alan Fethiye, özellikle yer aldığı bölgenin bazı karakteristik içecekleriyle de öne çıkar. Bu içecekler, Fethiye’yi ziyaret eden kişilerin denemek istediği içecekler arasındadır. 

Taze sıkılmış meyve suları

Fethiye, tropikal meyveler için adeta bir cennettir. Bu sebeple bahar ve yaz aylarında birçok meyve, en taze hâliyle bölgeden temin edilebilir. A, C ve D vitaminlerinin yoğun olduğu bu meyveler, ziyaretçilerin talebi üzerine meyve suyu olarak da tüketilebilir.

Şaraplar

Fethiye, içinde şarap tadımı için birçok nokta barındırır. Bu noktalardan gerek şarap almak gerekse tadım yapmak mümkündür. Yerli ve yabancı turistler açısından tercih edilen yöresel içecekler arasında şarap da öne çıkar.

Fethiye’nin Yöresel Tatlı Çeşitleri

Fethiye’de dondurma, şerbetli tatlılar ve sütlü tatlılar sıklıkla tüketilen tatlı çeşitleri arasındadır. Özellikle meyvelerin taze olmasının etkisiyle meyveli dondurmalar Fethiye’de tüketilir. Bunun yanı sıra irmik helvası, kabak mevsiminde tüketilen kabak tatlısı ve kadayıf; Fethiye’nin yöresel tatlı çeşitlerinden bazılarıdır.

İrmik helvası

İrmik helvası, irmiğin kavrulup üzerine şekerin ve sütün ya da suyun eklenmesiyle yapılan bir tatlıdır. Özellikle deniz ürünleriyle birlikte bu tatlı Fethiye’de sıklıkla tüketilir.

Kabak tatlısı

Kabak mevsimi geldiğinde Fethiye’de gerek kabak yemeği gerekse kabak tatlısı sıklıkla tüketilir. Yanında kaymakla ya da meyveli dondurmalarla bu tatlı sunulur.

Fethiye’nin yeme ve içme kültürü, medeniyetlerin etkisiyle çok geniş bir yelpazededir. Kimi zaman yazılmayan tarifler nesilden nesile aktarılır ve ziyaretçiler bambaşka bir lezzet şöleniyle karşılaşır. Bu yönüyle keşfedilmeye değer bir yeme ve içme kültürüne sahiptir.

DİĞER BLOGLAR

Arama

Bilgi Alın