Fethiye'de Gezilecek Tarihi Yerler - Fabaylife

Fethiye’de Gezilecek Tarihi Yerler

BLOG

Fethiye, milattan önce ve milattan sonra birçok medeniyete ev sahipliği yapan bir merkezdir. Bu medeniyetlerle birlikte tarihsel ve kültürel bir miras biriktirir. Günümüze kadar ulaşan bu miras, yerli ve yabancı turistlerin tarihi ve kültürel turizm açısından Fethiye’yi tercih etmesinde etkendir. Birçok antik kent, tiyatro, mezarlıklar, toplanma noktaları; Fethiye’de gezilecek tarihi yerler arasındadır. Kültürel açıdan geçmiş dönemlere tanıklık etmek, o dönemlerin mimarisiyle ve değerleriyle karşılaşmak için Fethiye sizi adeta bir zaman yolculuğuna çıkarır. Bu zaman yolculuğunda Fethiye’nin doğal güzellikleri ise size eşlik eder.

Fethiye’de gezilecek tarihi ve kültürel noktalara aşağıdaki başlıklarla değinilecektir:

  • Tlos Antik Kenti
  • Fethiye Kral Mezarları
  • Telmessos Antik Kenti ve Tiyatrosu
  • Fethiye Kalesi  
  • Sidyma Antik Kenti   

Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti, Likya medeniyetine ait önemli kentler arasındadır. Fethiye merkezden yaklaşık 40 km doğuya gidildiğinde yer alan tarihi ve kültürel bir bölgedir. Tlos Antik Kenti’nin kuruluşu kayıtlara göre milattan önce 3. yüzyıllara uzanır. Kent içinde tiyatro, agora, hamam, lahitler, antik stadyum ve diğer mimari ve kültürel yapılar yer alır. Ayrıca medeniyetlerin izlerine bu kentte rastlamak mümkündür. Roma, Bizans ve Osmanlı gibi büyük medeniyetlere ait kalıntılara rastlanabilir.

Fethiye Kral Mezarları

Fethiye’de gezilecek yerler arasında Kral Mezarları birçok kişinin ilgisini çeker. Konum olarak Fethiye’nin güneyindeki Kayaköy bölgesinde yer alan bu mezarlar, yüksek bir tepede yer alır. Fethiye Kral Mezarları, Roma döneminde inşa edilir. Bu mezarlarda yer alan kişiler zengin ve güçlü bir kesimdendir. Bu sebeple mimari yapıları ve heykelleri oldukça gösterişlidir. 

Telmessos Antik Kenti ve Tiyatrosu

Fethiye merkezde yer alan Telmessos Antik Kenti ve Tiyatrosu, Likya medeniyetinden günümüze ulaşan arkeolojik bir sit alanıdır. Milattan önce 5. yüzyılda kurulan kent, özellikle Roma döneminde merkez hâline gelir. Telmessos Antik Kenti’nde önemli yapılardan biri 2. yüzyılda inşa edilen ve 6 bin kişilik kapasiteye sahip olan Telmessos Antik Tiyatrosu’dur. Tiyatro birçok oyuna ve konsere ev sahipliği yapar. Kentin diğer mimari yapıları arasında Antik agoralar, su kemerleri ve hamamlar yer alır. 

Fethiye Kalesi  

Fethiye Kalesi, Osmanlı’nın inşa ettiği bir kaledir. Konum olarak Telmessos kalıntılarının üzerine inşa edilen kale, 1797 yılında savunma amacıyla yapılır ve kullanılır. Deniz kenarında yer alan ve yüksek bir kayanın üzerinde konumlanan kalenin güzel bir manzarası vardır. İçerisinde müze, şapel, çeşme, mutfak bölümleri ve kemerli giriş gibi yapılarla karşılaşmak mümkündür. Ayrıca müze içinde seramikler, mezar taşları ve heykeller de yer alır.

Sidyma Antik Kenti

Fethiye’nin Dodurga Köyü yakınlarında konumlanan Sidyma Antik Kenti, Romalılar için önemli bir yerleşim yeridir. Yüksek bir tepede yer alan kent, konumu gereği doğal bir savunma mekanizmasına sahiptir. Kent içinde tiyatro, hamam ve agora vardır. Fethiye’de gezilecek tarihi yerler arasında Sidyma Tiyatrosu, 2 bin kişilik kapasitesi ile tarihte birçok oyuna ev sahipliği yapar. Kent içinde yer alan agora ise ticaret ve sosyokültürel faaliyetler için önemli bir nokta olarak kullanılır. 

Fethiye’de gezilecek tarihi yerler yalnızca bu sayılanlarla sınırlı değildir. Henüz bir noktaya gitmeden bile başınızı çevirdiğinizde farklı bir medeniyetin izlerine rastalayabilirsiniz. Bu yönüyle yaşayan bir tarihi miras olduğu söylenebilir.

DİĞER BLOGLAR

Arama

Bilgi Alın